Intencje Mszalne
24.03.2025 – poniedziałek
17.00 – + Janina Ferenc – z ofiar pogrzebu
25.03.2025 – wtorek – Zwiastowanie Pańskie
10.00 – W intencji społeczności Szkoły Podstawowej w Burkacie
17.00 – + Henryk Kozikowski – z ofiar pogrzebu
26.03.2025 – środa
27.03.2025 – czwartek
28.03.2025 – piątek
16.30 – Droga Krzyżowa
17.00 – + Jerzy Czarnowski – 1 r. śm.
29.03.2025 – sobota
30.03.2025 – IV Niedziela Wielkiego Postu
8.00 – + Jerzy – 23 r. śm., Mikołaj – 6 r. śm. Mandziewscy
10.00 – + Leokadia, Henryk Jaskólscy – r. śm.
11.30 – + Jan Szmit – r. śm.
niezbędnik
Drodzy Parafianie i Przyjaciele Parafii św. Jana Pawła II w Burkacie!
Każdy z nas nosi w sercu wiele intencji, które powierzamy Bogu w codziennej modlitwie. Jednym z najcenniejszych darów, jaki możemy ofiarować naszym bliskim – zarówno żyjącym, jak i zmarłym – jest Msza Święta. Eucharystia to najpiękniejszy wyraz naszej miłości i pamięci: dla żyjących stanowi prośbę o potrzebne łaski i podziękowanie za otrzymane dobro, a dla zmarłych – błaganie o dar życia wiecznego.
Jeśli pragniesz zamówić intencję Mszy Świętej, możesz to uczynić:
📍 w zakrystii po każdej Mszy Świętej
📍 w kancelarii parafialnej (godziny otwarcia znajdziesz w zakładce „Kancelaria”)
Niech Pan Bóg błogosławi każdemu, kto swoim sercem i modlitwą otacza innych!
Kościół oferuje bogactwo nabożeństw i modlitw, ale żadna z nich nie dorównuje wartości Mszy Świętej. W Eucharystii uobecnia się jedyna, niepowtarzalna ofiara Chrystusa. Jezus, umierając za nas, spłaca dług naszych grzechów i otwiera nam drogę do nowego życia. To właśnie Eucharystia jest źródłem wszelkich łask, z których czerpiemy w naszej codzienności.
Zamówienie Mszy Świętej w konkretnej intencji jest jednym z najpiękniejszych darów duchowych, jakie możemy ofiarować bliskim lub samym sobie. W ten sposób powierzamy ich Bożej miłości i łasce, uczestnicząc w tajemnicy Jego zbawczej ofiary.
Ofiarowanie Mszy świętej w jakiejś intencji to bez wątpienia największy dar duchowy, jakim możemy kogokolwiek obdarzyć. Intencję Mszy Świętej można zamówić w każdej godziwej intencji.
Przykłady:
Za zmarłych – np. + Za NN i zmarłych z rodziny. W Mszach, z okazji rocznicy śmierci, można dodać rocznicę np. + Za NN w 1. rocznicę śmierci.
W intencji dziękczynnej, za otrzymaną łaskę, np.: zdrowia, ocalenia z trudnej sytuacji życiowej, przeżyte lata, w rocznicę urodzin, w dniu 18. urodzin, w rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa, za życie, szczęśliwe rozwiązanie, pracę, udaną daleką podróż itd. Intencje dziękczynne mogą być podyktowane po prostu pomyślną sytuacją życiową. Najczęściej łączy się je z prośbą o dalsze łaski i błogosławieństwo Boże, o Opatrzność Bożą na dalsze lata życia osobistego, rodzinnego, małżeńskiego.
- W intencji błagalnej np.:
- O zdrowie, potrzebne łaski i błogosławieństwo Boże w życiu.
- O szczęśliwą operację i powrót do pełni sił i zdrowia (można dodać: za wstawiennictwem Matki Bożej lub Św. Jana Pawła II, lub św. Faustyny Kowalskiej lub innego świętego).
- O wypełnienie się woli Bożej w życiu NN, lub w intencji wiadomej Panu Bogu (gdy nie chcemy, aby wprost wymieniać naszej intencji albo jest ona długa i skomplikowana)
- O szczęśliwe rozwiązanie (w znaczeniu: szczęśliwy poród), ale też rozwiązanie jakiejś trudnej sprawy;
- O dar macierzyństwa i ojcostwa (dar rodzicielstwa) dla NN;
- O dary i łaski Ducha Świętego dla NN; (dla swoich dzieci) i wzrost w mądrości u Boga i u ludzi;
- O rozeznanie powołania;
- O dar pojednania i przebaczenia w rodzinie;
- O wyzwolenie z nałogu (…);
- O dobrą pracę i środki do życia;
- O łaskę dobrej śmierci (za wstawiennictwem św. Józefa Patrona umierających);
- O ulgę w cierpieniu i umocnienie w słabościach;
- O odnowienie w miłości, wierności i zgodzie małżeńskiej;
- W intencjach ogólnych – za Kościół, o powołania, za Ojczyznę, o pokój, za wszystkie rodziny.
Zaproponowane intencje nie wyczerpują wszystkich okoliczności naszego życia, ale mogą być pewną podpowiedzią, że praktycznie zawsze możemy Bogu dziękować i Go prosić. Intencje dziękczynne i błagalne można łączyć i dostosować do swojej sytuacji, w której chcemy powierzyć się Bożej Opatrzności i pokornie prosząc o wypełnienie się woli Boga. On zawsze daje nam to, co najbardziej konieczne i niezbędne dla naszego zbawienia. Mszy św. nie traktujemy magicznie, ale starajmy się w nią włączyć przez pełne uczestnictwo z przyjęciem Komunii św., a stanie się dla nas i naszych bliskich, których polecać będziemy, jeszcze owocniejsza i obfitsza w trwałe skutki łask Bożych.
W Ewangelii według św. Łukasza (Łk 7,1–10) znajdujemy piękną historię ukazującą moc wstawiennictwa. Pewien setnik, zaniepokojony ciężką chorobą swojego sługi, zwraca się do starszyzny żydowskiej, prosząc ich o pośrednictwo u Jezusa. Setnik wierzy, że tylko Jezus może uzdrowić jego sługę. Starszyzna spełnia jego prośbę, a Jezus – poruszony ich wstawiennictwem i wiarą setnika – wyrusza w drogę, by spełnić tę prośbę. W końcu sługa zostaje uzdrowiony, choć Jezus fizycznie nie przekracza progu domu setnika. Ta scena pięknie pokazuje, jak wielką moc ma modlitwa wstawiennicza – gdy prosimy Boga w intencji innych, stajemy się pośrednikami Jego miłości i łaski. Tak samo, gdy zamawiamy Mszę Świętą w konkretnej intencji, powierzamy ją Bogu, wierząc w siłę Jego działania i dobroć.
Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 1367 przypomina nam o głębokiej tajemnicy Mszy Świętej:
„Ofiara Chrystusa i ofiara Eucharystii są jedną ofiarą. Jedna i ta sama jest bowiem Hostia, ten sam ofiarujący – obecnie przez posługę kapłanów – który wówczas ofiarował siebie na krzyżu, a tylko sposób ofiarowania jest inny… A skoro w tej Boskiej ofierze, dokonującej się we Mszy świętej, jest obecny i w sposób bezkrwawy ofiarowany ten sam Chrystus, który na ołtarzu krzyża ofiarował samego siebie w sposób krwawy, ofiara ta jest naprawdę przebłagalna.”
Msza Święta nie jest jedynie pamiątką wydarzeń z Wieczernika czy Golgoty – jest to uobecnienie jedynej, niepowtarzalnej ofiary Chrystusa, który oddał swoje życie za nas. Każda Eucharystia sprawia, że mamy dostęp do łask płynących z Jego zbawczej ofiary. Ofiara Mszy Świętej, choć składana w sposób bezkrwawy, ma taką samą moc przebłagalną, jak ofiara na krzyżu. Dlatego zamawianie intencji mszalnych – za zmarłych, w sprawach dziękczynnych, czy w trudnych życiowych sytuacjach – ma głęboki sens i niezwykłą wartość duchową. Jest to akt wiary, który łączy nas z odkupieńczą miłością Chrystusa.
Msze Święte gregoriańskie to szczególny zwyczaj Kościoła, polegający na odprawieniu 30 Mszy Świętych w intencji jednej osoby zmarłej przez 30 kolejnych dni. Nazwa tych Mszy pochodzi od papieża Grzegorza Wielkiego (†604), który, na skutek prywatnego objawienia, w sposób szczególny modlił się za zmarłego zakonnika imieniem Justus, widząc jego cierpienie w czyśćcu. Dzięki modlitwie papieża zmarły został uwolniony z tego stanu, a praktyka Mszy gregoriańskich zyskała stałe miejsce w tradycji Kościoła.
Wierni wierzą, że przez te Msze Święte, wstawiennictwo św. Grzegorza Wielkiego oraz miłosierdzie Boże mogą doprowadzić do uwolnienia zmarłego z kar czyśćca.
Msze Święte gregoriańskie odprawiamy w możliwie najbliższym terminie. Choć nie wyznaczamy konkretnej kwoty ofiary na ten cel, prosimy, aby pamiętać, że obejmuje ona 30 Mszy odprawianych przez jednego kapłana.
PODZIEL SIĘ.