15.07.2024 – poniedziałek

10.00 – + Elżbieta Stańczuk – z ofiar pogrzebu

11.30 – + Antoni Burkiewicz

CHRZEST (11.30): Mateusz Szymon Guć

Drodzy Parafianie i Przyjaciele Parafii św. Jana Pawła II w Burkacie !

Każdy z nas nosi w sercu wiele intencji. Często polecamy je w naszej codziennej modlitwie i rozmowie z Bogiem. Szczególnym zaś i wyjątkowym darem jest ofiarowana Msza Święta. Eucharystia jest najpiękniejszym darem jaki możemy ofiarować drugiej osobie, żyjącej – wypraszając potrzebne łaski czy dziękując za nie, lub dla zmarłej – wypraszając łaskę życia wiecznego.  Jeżeli pragniesz zamówić intencję Mszy Świętej za żyjących lub zmarłych, która będzie odprawiana w naszej Parafii  możesz to uczynić:

• w zakrystii po każdej Mszy Świętej
  • w biurze parafialnym ( godziny podane w zakładce Kancelaria)

Po co zamawiać intencje mszalne ?

,,Modlitwa prywatna podobna jest do słomy, tu i ówdzie po polu rozrzuconej; jeśli ją zapalisz, słaby będzie płomień, ale zbierz źdźbła rozrzucone w jeden stos, a płomień będzie silny i wzniesie się ku niebu: taką jest modlitwa publiczna” (św. Jan Maria Vianney).

Można więc modlić się samemu, ale można też poprosić o modlitwę w danej intencji. Jest to troszkę jak z budową domu, można budować samemu, ale można też poprosić o pomoc.

Co na to Pismo Święte ?

W Ewangelii wg św. Łukasza mamy pięknie opisaną scenę, w której pewien setnik prosi starszyznę żydowską o wstawiennictwo u Jezusa. Zależy mu, aby poprosili Go o łaskę powrotu do zdrowia dla swojego sługi. Jezus wysłuchuje tych próśb, udaje się w drogę do domu owego setnika i cała historia – w skrócie – kończy się uzdrowieniem sługi. Cała ta scena ukazuje jak wielką moc posiada wstawiennictwo innych, a czymś takim jest właśnie modlitwa.

Co na to Katechizm Kościoła Katolickiego ?

Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 1367 uczy: „Ofiara Chrystusa i ofiara Eucharystii są jedną ofiarą. Jedna i ta sama jest bowiem Hostia, ten sam ofiarujący – obecnie przez posługę kapłanów – który wówczas ofiarował siebie na krzyżu, a tylko sposób ofiarowania jest inny… A skoro w tej Boskiej ofierze, dokonującej się we Mszy świętej, jest obecny i w sposób bezkrwawy ofiarowany ten sam Chrystus, który na ołtarzu krzyża ofiarował samego siebie w sposób krwawy, ofiara ta jest naprawdę przebłagalna”.

Czy warto zamawiać Msze Święte ?

Eucharystia posiada tak wielką wartość, że wśród rzeczy stworzonych nie istnieje nic, z czym dałoby się ją porównać. W niej bowiem ofiaruje się sam Syn Boży Ojcu Niebieskiemu, a więc ofiara ta jest nieskończonej wartości.

Jak zamówić Msze Święte ?

Na początku należy ustalić treść intencji. Warto napisać ją krótko i zwięźle, np. „O zdrowie dla Jacka”, „Za śp. Gertrudę”. Warto natomiast unikać zwrotów określających, kim jest dla mnie osoba, za którą się modlę, np. “dla syna”, “dla córki”. Dlaczego? Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy w momencie odczytania intencji można by usłyszeć, że „ksiądz   modli się o łaskę zdrowia dla żony Gertrudy i syna Jerzego”. Po ustaleniu intencji można skierować się do biura parafialnego. W razie trudności w określeniu treści intencji, zawsze pomogę.

Msze Gregoriańskie

Msze św. gregoriańskie to według tradycji Kościoła 30 Mszy świętych odprawionych w intencji jednej osoby zmarłej przez 30 kolejnych dni. Nazwa ta pochodzi do imienia papieża Grzegorza Wielkiego (+604), który na skutek prywatnego objawienia (podczas którego widział zmarłego zakonnika cierpiącego w czyśćcu), w taki sposób modlił się za zakonnika imieniem Justus. Modlitwa papieża okazała się skuteczna, a tradycja Mszy św. gregoriańskich utrwaliła się na stałe w Kościele. Wierni żywią nadzieję, że Bóg w swoim miłosierdziu przez wstawiennictwo św. Grzegorza uwolni zmarłego z kar czyśćca.

Msze Święte gregoriańskie odprawiamy w najbliższym możliwym do odprawienia przez nas terminie. Nie wyznaczamy konkretnej kwoty ofiary jaką należy złożyć na ten cel, prosimy jednak uwzględnić, że jest to 30 Mszy Świętych odprawianych przez 1 kapłana.

PODZIEL SIĘ.