NIEDZIELA:

(okres letni)

(okres zimowy)

CODZIENNIE:

Różaniec z Litanią do św. Józefa pół godziny przed wieczorną Mszą świętą.

ŚRODA:

Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Mszą świętą.

(Okres letni)

• Burkat: 19.00

(Okres zimowy)

• Burkat: 17.00

PIĄTEK:

Adoracja  Najświętszego Sakramentu z Litanią do św. Jana Pawła II, wspólnym Różańcem i koronką do Miłosierdzia Bożego: 18.00 – 19.00.

I NIEDZIELA MIESIĄCA:

Różaniec w intencji Parafii oraz spotkanie Róż Różańcowych:

• Klęczkowo: 9.30
  • Burkat: 15.00

NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE:

Maj – Październik

Msza Święta o godz. 19 : 00 i Różaniec, a jeśli 13 dzień miesiąca przypada w sobotę, wówczas Msza Święta o godz. 17 : 00 i Różaniec.

WYPOMINKI:

W każdą niedzielę przed każdą Mszą Świętą.

SAKRAMENT POKUTY:

Przed każdą Mszą świętą.

ODWIEDZINY CHORYCH:

• I sobota miesiąca
  •  na wezwanie

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

Święta nakazane w 2022 roku:

• Wszystkie niedziele roku
  • Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (Nowy Rok – 1 stycznia)
  • Objawienie Pańskie, popularnie zwane świętem Trzech Króli – (6 stycznia)
  • Wielkanoc (święto ruchome)
  • Wniebowstąpienie Pańskie (święto ruchome) – od 2003 roku uroczystość została przeniesiona na 7 Niedzielę Wielkanocną
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (popularnie znane jako Boże Ciało – święto ruchome)
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny  (15 sierpnia)
  • Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada)
  • Boże Narodzenie (25 grudnia)

Pozostałe ważne święta w 2022 roku:

Oprócz wymienionych powyżej świąt nakazanych obchodzone są również inne święta o głębokiej tradycji. W te święta wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w te dni.

• Matki Bożej Gromnicznej (2 lutego)
  • św. Józefa Oblubieńca NMP (19 marca)
  • Poniedziałek Wielkanocny
  • Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  •  święto NMP Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego)
  • Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia)
  • św. Szczepana (26 grudnia)
  • św. Wojciecha, biskupa i męczennika (23 kwietnia)
  • Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (3 maja)
  • św. Stanisława, biskupa i męczennika (8 maja)
  • św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika (16 maja)
  • świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca)
  • św. Stanisława Kostki, zakonnika i wyznawcy (18 września)
  • święto patronalne we własnej parafii (czyli tzw. odpust)

W przygotowaniu do owocnego udziału we Mszy św. najważniejsza jest troska o stan duchowy, czyli stan łaski uświęcającej. Kiedy jesteśmy w stanie grzechu ciężkiego, powinniśmy jak najszybciej skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, by podczas Mszy św. przyjąć Komunię św.

Bardzo pomocne jest przeczytanie czytań mszalnych z danego dnia zanim udamy się do kościoła. Warto to zrobić nawet dzień wcześniej. Zapewne zdarza Ci się na wezwaniu Oto Słowo Pańskie, uświadomić sobie, że nie masz pojęcia o czym była ewangelia. Da się tego uniknąć. Wystarczy w domu przeczytać czytania na dany dzień. Są powszechnie dostępne w sieci, z możliwością bezpłatnej mailowej prenumeraty. Można nabyć wersję drukowaną na każdy miesiąc. Można w końcu zaopatrzyć się w mszalik, w którym są wszystkie czytania na cały rok, a dodatkowo teksty modlitw mszalnych.

> https://niezbednik.niedziela.pl/liturgia

Nie jest również obojętną kwestia stroju, w którym udajemy się do kościoła. Mówiąc najogólniej, powinien być stosowny, schludny i odświętny. Ubiór dobry na spotkanie towarzyskie nie zawsze będzie ubiorem właściwym na spotkanie z Bogiem.

Przed Mszą św. obowiązuje post eucharystyczny. Polega on na powstrzymaniu się przez godzinę przed Komunią św. od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem wody i lekarstwa. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów skróciła czas postu eucharystycznego do ok. 15 minut dla osób w podeszłym wieku, chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują.

Warto pamiętać o „osobistych warunkach”, których spełnienie sprzyja czynnemu i owocnemu uczestnictwu we Mszy św. Papież Benedykt XVI w „Sacramentum caritatis” zachęca do m.in. skupienia i ciszy przynajmniej przez kilka chwil przed rozpoczęciem liturgii. Pomaga to odciąć się od spraw doczesnych i codziennego zabiegania. Zgiełk świata pozostawiamy poza murami świątyni, aby w pełnym skupieniu, bez rozproszeń niepotrzebnymi myślami uczestniczyć we Mszy św. Przy wielu ważnych okazjach, jak choćby koncert czy spektakl, lubimy być chwilę wcześniej.

Warto wzbudzić sobie własne intencje, z którymi udamy się na Mszę św., gdyż to świadczy o właściwym rozumieniu istoty Ofiary Chrystusa.

Przed Mszą świętą oraz w czasie Mszy są momenty ciszy, krótkie przerwy, w których można użyć w myślach różnych modlitewnych zwrotów: akt pokuty, wezwanie „módlmy się”, ofiarowanie, przeistoczenie, przed i po komunii. Mogą to być zawsze te same, nasze osobiste wezwania, które tworząc pewien rytuał osadzają nas w liturgii i przywołują, by być „tu i teraz”.