Msze Święte
niedziela
08:00 I 10:00 I 11:30
dni powszednie
Okres letni:
19:00
Okres ziomowy
17:00
nabożeństwa
Codziennie:
Różaniec z Litanią do św. Józefa pół godziny przed wieczorną Mszą świętą.
Środa:
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Mszą świętą.
(Okres letni)
- Burkat: 19.00
(Okres zimowy)
- Burkat: 17.00
Piątek:
Adoracja Najświętszego Sakramentu z Litanią do św. Jana Pawła II, wspólnym Różańcem i koronką do Miłosierdzia Bożego: 18.00 – 19.00.
I Niedziela Miesiąca:
Różaniec w intencji Parafii oraz spotkanie Róż Różańcowych:
- Klęczkowo: 9.30
- Burkat: 15.00
Nabożeństwo Fatimskie:
Maj – Październik
Msza Święta o godz. 19 : 00 i Różaniec, a jeśli 13 dzień miesiąca przypada w sobotę, wówczas Msza Święta o godz. 17 : 00 i Różaniec.
Wypominki:
W każdą niedzielę przed każdą Mszą Świętą.
Sakrament Pokuty:
Przed każdą Mszą świętą.
Odwiedziny chorych:
- I sobota miesiąca
- na wezwanie
Święta nakazane w 2024 roku
Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
Święta nakazane w 2024 roku
- 1 stycznia (poniedziałek)
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki - 6 stycznia (sobota)
Trzech Króli, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego - 31 marca (niedziela)
Wielkanoc - 12 maja (niedziela)
Wniebowstąpienie Pańskie - 19 maja (niedziela)
Niedziela Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki) - 30 maja (czwartek)
Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - 15 sierpnia (czwartek)
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 1 listopada (piątek)
Uroczystość Wszystkich Świętych - 25 grudnia (środa)
Uroczystość Narodzenia Pańskiego
Pozostałe ważne dni w 2024 roku:
Oprócz wymienionych powyżej świąt nakazanych obchodzone są również inne święta o głębokiej tradycji. W te święta wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa we Mszy świętej oraz powstrzymywania się od prac niekoniecznych, jednak polscy biskupi zachęcają do udziału w liturgii również w te dni.
- 2 lutego (piątek)
Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej) - 14 lutego (środa)
Środa Popielcowa - 28-30 marca (czwartek-sobota)
Triduum Paschalne (UWAGA: Wielki Piątek jest dniem w którym nie odprawia się Mszy św.) - 1 kwietnia (poniedziałek)
Poniedziałek Wielkanocny - 3 maja (piątek)
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - 20 maja (poniedziałek)
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła - 29 czerwca (sobota)
Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła - 26 grudnia (czwartek)
Święto świętego Szczepana, pierwszego męczennika - Adwent rozpocznie się 1 grudnia.
Stan łaski uświęcającej
W przygotowaniu do owocnego udziału we Mszy św. najważniejsza jest troska o stan duchowy, czyli stan łaski uświęcającej. Kiedy jesteśmy w stanie grzechu ciężkiego, powinniśmy jak najszybciej skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, by podczas Mszy św. przyjąć Komunię św.
Przeczytaj w domu czytania Mszalne
Bardzo pomocne jest przeczytanie czytań mszalnych z danego dnia zanim udamy się do kościoła. Warto to zrobić nawet dzień wcześniej. Zapewne zdarza Ci się na wezwaniu Oto Słowo Pańskie, uświadomić sobie, że nie masz pojęcia o czym była ewangelia. Da się tego uniknąć. Wystarczy w domu przeczytać czytania na dany dzień. Są powszechnie dostępne w sieci, z możliwością bezpłatnej mailowej prenumeraty. Można nabyć wersję drukowaną na każdy miesiąc. Można w końcu zaopatrzyć się w mszalik, w którym są wszystkie czytania na cały rok, a dodatkowo teksty modlitw mszalnych.
Kwestia stroju
Nie jest również obojętną kwestia stroju, w którym udajemy się do kościoła. Mówiąc najogólniej, powinien być stosowny, schludny i odświętny. Ubiór dobry na spotkanie towarzyskie nie zawsze będzie ubiorem właściwym na spotkanie z Bogiem.
Post Eucharystyczny
Przed Mszą św. obowiązuje post eucharystyczny. Polega on na powstrzymaniu się przez godzinę przed Komunią św. od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem wody i lekarstwa. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów skróciła czas postu eucharystycznego do ok. 15 minut dla osób w podeszłym wieku, chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują.
Przyjdź 10 minut wcześniej
Warto pamiętać o „osobistych warunkach”, których spełnienie sprzyja czynnemu i owocnemu uczestnictwu we Mszy św. Papież Benedykt XVI w „Sacramentum caritatis” zachęca do m.in. skupienia i ciszy przynajmniej przez kilka chwil przed rozpoczęciem liturgii. Pomaga to odciąć się od spraw doczesnych i codziennego zabiegania. Zgiełk świata pozostawiamy poza murami świątyni, aby w pełnym skupieniu, bez rozproszeń niepotrzebnymi myślami uczestniczyć we Mszy św. Przy wielu ważnych okazjach, jak choćby koncert czy spektakl, lubimy być chwilę wcześniej.
Wzbudź intencję
Warto wzbudzić sobie własne intencje, z którymi udamy się na Mszę św., gdyż to świadczy o właściwym rozumieniu istoty Ofiary Chrystusa.
Pomódl się
Przed Mszą świętą oraz w czasie Mszy są momenty ciszy, krótkie przerwy, w których można użyć w myślach różnych modlitewnych zwrotów: akt pokuty, wezwanie „módlmy się”, ofiarowanie, przeistoczenie, przed i po komunii. Mogą to być zawsze te same, nasze osobiste wezwania, które tworząc pewien rytuał osadzają nas w liturgii i przywołują, by być „tu i teraz”.